Przemysław Sanecki

(rocznik 1977) – polski artysta tworzący w wielu dyscyplinach, między innymi w performance, noise music, instalacji, wideo oraz programowaniu. Debiutował w 1999 roku w Galerii Entropia we Wrocławiu. W latach 2008-2014 pracował w Katedrze Intermediów Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, gdzie stworzył i prowadził pierwszy w Polsce przedmiot na kierunkach artystycznych uczący programowania. W 2014 roku uzyskał tytuł Doktora Sztuki w tamtejszej uczelni. Od 2014 roku mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.
W początkowym okresie swojej twórczości dał się poznać jako kontrowersyjny performer w duchu sztuki relacyjnej, często włączający fizyczność widza w struktury swoich działań oraz kwestionujący prawne i etyczne granice ekspresji artystycznej.
Równocześnie był też autorem wielu realizacji w szeroko pojętym nurcie intermediów. Oprócz działalności indywidualnej, wraz z Wojciechem Bąkowskim i Piotrem Bosackim, tworzył Grupę Kot. Współpracował również z Robertem B. Liskiem nad wieloma radykalnymi wydarzeniami artystycznymi i koncertami muzyki noise, w tym, z udziałem Zbigniewa Karkowskiego.
Jego prace z ostatnich lat zostały zrealizowane prawie całkowicie w medium sztucznej inteligencji. Jednakże jego podejście do tego jeszcze bardzo nieoswojonego przez sztuki piękne tworzywa jest w zamierzeniu bardzo dalekie od estetyzacji technik uczenia maszynowego rodem z korporacyjnych kampusów. Z jego prac emanuje głębokie zwątpienie w technologiczną nirwanę i są one raczej wynikiem kulturowego przywłaszczenia form w celu zbudowania własnej artystycznej narracji o socjologiczno-kulturowej współczesności niż jej bezkrytyczną afirmacją.
Jego prace były pokazywane w Polsce i zagranicą, między innymi na festiwalach ADAF (Ateny, GR), MADAC (Madryt, ES), Pixel (Bergen, NO), Amro (Linz, AT), Slingshot (Athens, US), oraz w instytucjach i galeriach takich jak IS Wyspa (Gdańsk, PL), CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa, PL), Galeria Entropia (Wrocław, PL), Galeria Stereo (Warszawa, PL).

http://software-materialism.org